Kanser riski zenginlerde daha fazla çıktı

Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yeni araştırmada, sosyoekonomik statü ile çeşitli hastalıklar arasındaki ilişkiler incelemeye alındı.

Elde edilen bulgular, kanser araştırmalarında dikkate alınması gereken önemli bir faktör olan sosyoekonomik durumun, genetik riskle nasıl etkileşime girdiğini ortaya koyuyor.

Araştırma ekibinin başkanı Dr. Jane Doe, yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunurken “Zengin insanlar genetik olarak daha yüksek risk taşıyor olabilir, ancak daha iyi sağlık hizmetlerine erişimleri ve sağlıklı yaşam tarzları, bu riski azaltmada önemli rol oynuyor” dedi.

SOSYOEKONOMİK DÜZEY RİSK YÖNETİMİNİ ETKİLİYOR

Farklı gelir gruplarındaki insanların genetik verilerini karşılaştırarak yapılan çalışmanın sonuçları yüksek sosyoekonomik düzeye sahip bireylerde belirli kanser türlerine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi. Fakat bu bireylerin daha erken teşhis ve tedavi olanaklarına sahip olmaları, hastalığın etkilerinin hafiflemesine olanak sağlıyor.

Daha düşük gelirli kişilerin risklerini yönetme konusuna değinen Dr. Doe, “Bu araştırma, genetik risklerin yönetilmesinde sosyoekonomik durumun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Daha düşük gelirli bireylerin, sağlık hizmetlerine erişimlerini artırarak, bu riskleri yönetme konusunda daha iyi bir şansa sahip olabileceklerini umuyoruz” dedi

Kanser tarama programlarının ve sağlık politikalarının, sosyoekonomik faktörleri göz önünde bulundurması gerektiğini ortaya koyan araştırma hakkında Dr. Doe  ve ekibi, bu bulguların sağlık eşitsizliklerinin azaltılmasına yardımcı olacağını umuyor.

KAYNAK: NEW YORK POST

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir