Merkez Bankası’ndan Emekliye Soğuk Duş: Temmuz’da Düşük Zam Yapılacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz aylarda ekonomi piyasalarına yönelik yaptığı açıklamalar ile enflasyonun kontrol altına alınabilmesi için asgari ücrete ek zam yapılmamasının önemini vurgulamıştı.

Ekonomi piyasalarında söz sahibi 67 katılımcının yanıtları ile şekillenen raporda en dikkat çeken bölüm enflasyon beklentileri oldu. TÜİK tarafından açıklanan 4 aylık enflasyon verilerinin ardından mayıs ve haziran rakamlarının netleşmesiyle birlikte emekli ve memurlara ödenecek enflasyon farkı kesinlik kazanacak.

MERKEZ BANKASI ENFLASLYON TAHMİNİNİ DÜŞÜK TUTTU

Raporda, yılın ilk 4 ayındaki yüzde 18.72 oranındaki enflasyon tahminlerinin ardından Mayıs ve Haziran ayları için yüzde 3.04 ve yüzde 2.56 tahminlerine yer verildi. Bu rakamlarla birlikte Merkez Bankası’nın 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 24.32 oldu.

EMEKLİYE YÜZDE 25’LİK ZAMMIN ZEMİNİ HAZIRLANIYOR

Söz konusu verilerin gerçekleşmesi halinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından son aylarda yürütülen ekonomik model nedeniyle emeklilere ek bir zam verilmesi düşünülmüyor. Milyonlarca emekli için refah payı uygulamasının durumu belirsizliğini korurken, emeklilerin Temmuz ayında alacağı enflasyon farkı için muhtemel rakam yüzde 25 olarak şekillenmekte.

Halihazırda 10 bin lira olan en düşük emekli maaşının enflasyon karşısında eridiğini belirten milyonlarca emekli, yüzde 25’lik zammı yetersiz bulurken, emeklilere seyyanen bir artış yapılmasının zorunlu olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir